1000TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava Paris Bal Ödülleri Yarışmasında Dünyanın En İyi Balı Seçildi 1500TL Üzeri Alışverişlerde (500) Süzme Bal Hediye Tahlil Sonuclarımız Acıklandı (SIFIR ŞEKER) Müşteri Temsilci Bottumuz Bali Whatsapp,Facebook,İnstagramda Hizmet vermektedir. 81 ile Kargo Gönderimi Saglanmaktadır Sepette %7 İndirim Yeni Sezon Başlıyor 1000TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava Paris Bal Ödülleri Yarışmasında Dünyanın En İyi Balı Seçildi 1500TL Üzeri Alışverişlerde (500) Süzme Bal Hediye Tahlil Sonuclarımız Acıklandı (SIFIR ŞEKER) Müşteri Temsilci Bottumuz Bali Whatsapp,Facebook,İnstagramda Hizmet vermektedir. 81 ile Kargo Gönderimi Saglanmaktadır Sepette %7 İndirim Yeni Sezon Başlıyor 1000TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava Paris Bal Ödülleri Yarışmasında Dünyanın En İyi Balı Seçildi 1500TL Üzeri Alışverişlerde (500) Süzme Bal Hediye Tahlil Sonuclarımız Acıklandı (SIFIR ŞEKER) Müşteri Temsilci Bottumuz Bali Whatsapp,Facebook,İnstagramda Hizmet vermektedir. 81 ile Kargo Gönderimi Saglanmaktadır Sepette %7 İndirim Yeni Sezon Başlıyor 1000TL üzeri alışverişlerinizde kargo bedava Paris Bal Ödülleri Yarışmasında Dünyanın En İyi Balı Seçildi 1500TL Üzeri Alışverişlerde (500) Süzme Bal Hediye Tahlil Sonuclarımız Acıklandı (SIFIR ŞEKER) Müşteri Temsilci Bottumuz Bali Whatsapp,Facebook,İnstagramda Hizmet vermektedir. 81 ile Kargo Gönderimi Saglanmaktadır Sepette %7 İndirim Yeni Sezon Başlıyor
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

DÜZ PETEK BAL

Yayla Balı Nedir? Çiçek Balı ile farkı nelerdir?

Yayla Balı Nedir? Çiçek Balı ile farkı nelerdir?


Yayla Balı nedir?


Yayla, deniz seviyesinden oldukça yüksekte, dağlar ve ovalar arasında kalan geniş düzlüklerdir. Dağlık ve yüksek oldukları için buralarda yaşam koşulları oldukça zordur. Bu nedenle kış aylarında genellikle boş kalırken; serin havası, doğal suları ve temiz iklimi nedeniyle yaz aylarında daha çok ziyaret edilir. Özellikle hayvancılık faaliyetleri aşısından ekonomik değere sahiptir.Yayla balı  ise, yazın kovanlarını yaylalara çıkaran arıcıların hasat ettiği bala denir. Polen yoğunluğu, tadı, aroması, kokusu açısından özel bir baldır.

Çiçek balı ile yayla balının farkı nedir? 
 
Anadolu iklim çeşitliliği açısından çok zengin bir coğrafyadır. Bereketli ovalarında meyve ağaçları ve bir çok kültür bitkisi yetiştirilmektedir. Bu ağaç ve bitkilerin çiçeklerinden de çok çeşitli çiçek balı üretilir. Fakat yayla balları , bu tarz çiçek ballarının aksine tek veya bir kaç çeşit çiçekten elde edilmiş ballar değildir. Yaylaların bitki örtüsü doğada kendiliğinden yetişen binlerce farklı dağ ve kır çiçeğidir. Bu yabani çiçeklerin bal özü ve nektarı kültür bitkilerine göre son derece azdır. Bu nedenle hasat zamanı kovandan alınabilecek bal miktarı da aynı şekilde az olur. Fakat yaylalarda binlerce farklı bitki ve çiçekten elde edilen balların kalitesi, diğer çiçek ballarından çok yüksektir. Çünkü yüksek rakımlı yaylalarda yetişen binlerce yabani çiçek, daha alçak yerlerde bulunmaz. yayla balları çiçek ballarından ayıran en önemli özellik budur. Yüksek rakımlı yayla balları polen yoğunluğu, tat, aroma ve koku olarak ön plana çıkar. Bu ballardaki yabani çiçek aromaları, hem tat hem de koku olarak fark edilebilir. yayla balları, balda kaliteyi belirleyen en önemli unsur olan prolin değeri de ortalamanın çok üzerinde çıkmaktadır. yayla balları, besleyici özellikleri ve şifaları çiçek ballarıyla karşılaştırılamayacak ölçüde baskındır. 
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
%50 İndirim HEMEN ALIŞVERİŞE BAŞLA
-Gün
-Saat
-Dakika
-Saniye
Yükleniyor...